Můj příběh
Jsem výrobce veganských výrobků a tyčinek od vývoje výrobku až po legislativní uvedení produktu na trh pro B2B zákazníka.
A CO VLASTNĚ DĚLÁM?
Dnes podnikám jako výrobce veganských výrobků a tyčinkek pro B2B zákazníka. Mám rozjetou malou provozovničku na Bruntálsku, dvě šikovné zaměstnankyně a pravidelný odběr výrobků.
Má práce je velmi kreativní, spolupracuji s klienty na novém produktovém portfóliu výrobků, které poté uvádíme na trh pod jejich značkou.
TAKHLE ZAČAL MŮJ PŘÍBĚH...
Před 6 lety, byl pro mě zlomový rok, psal se rok 2014 a do mé cesty životem přišel ,,nápad”. Bratrův nápad v čem bych mohla podnikat. Přečtěte si tento příběh, jak to všechno začalo:
Můj mladší bráška začal podnikat se svým kamarádem Tomem již na vysoké škole, když mu bylo 23 let. Rozjeli business s ořechy a sušenými plody a založili firmu Svět Plodů. Protože jim záleželí na kvalitě potravin, tak chtěli nabídnou něco, co není na českém trhu k dostání… prodávají ořechy a sušené plody vysoké kvality, bez aditiv, konzervantů atd. …však to znáte… samé dobré věci.
A protože jsem byla v této době na mateřské ,,dovolené“ a hooodně moc se nudila, tak jsem kluky poprosila aby vymysleli, co bych mohla dělat a v čem jim třeba pomoct. Odezva přišla rychle: ,,Saši budeš vyrábět tyčinky.“ Řekla jsem: ,,Cože?… a jak to mám jako vyrobit? Co mám proboha dělat?“ nastala panika a hysterie.
Druhý den mi domů dovezl brácha plný koš ořechu a sušeného ovoce… koukám dovnitř a čtu… M-A-N-D-L-E … co to je?… ne dělám si srandu. Ale pár zajímavých surovin tam bylo.
Necelé dva roky jsem podnikala příležitostně výrobou z domova. Ale prodej tyčinek se tak rozjel, že jsem si v září 2016 otevřela provozovnu na výrobu tyčinek a postupem času se výroba rozšířila i na další výrobky.
TĚŽKÉ ZAČÁTKY
Řešila jsem spoustu otázek, co k takové provozovně potřebuji, aby po legislativní stránce splňovala všechny náležitosti. Co mám vlastně zařídit, udělat, nastudovat? Na koho se mám obrátit s pomocí otevřít provozovnu?
Běhala jsem po všech čertech, musela jsem najít prostory… ale jaké, co musí splňovat? Na stavebním úřadu nic neví. Na krajské hygienické stanici mi nikdo nechtěl poradit, že je všechno napsané v zákonech a vyhláškách. Na Státní zemědělské a potravinářské inspekci jsem taky moc nepochodila… tak nějak se se mnou nikdo nechtěl vybavovat, a vždycky mě odbyli pár strohými větami.
Asi po jednom roce neustálého hledání, čtení, studování ,,milionů" vyhlášek a zákonů, vývoje výrobků, laboratorních zkouškách, testech, jsem napsala a vypracovala svou řízenou dokumentaci, která obsahovala úplně všechny legislativní náležitosti, které měla splňovat. Poté přišlo na řadu vybavení provozovny a v září 2016 došlo k slavnostnímu otevření mé milované provozovničky. Odychla jsem si… legislativní peklo je za mnou, teď už se můžu věnovat jen své práci.
DOKÁZALA JSEM TO!
Dokázala jsem vytvořit organizovanou strukturu dokumentu, která zahrnuje všechny procesy řízení provozovny, jako jsou:
- technické řízení systému
- správna výrobní praxe
- řízení a kontrolu výroby
- sledovatelnost výrobku
- systém řízení nebezpečí a rizik HACCP
- balení výrobků
- správná hygienická praxe
- sanitační řád
- školení zaměstnanců v oblasti zásad BOZP a požární prevence
a spoustu dalších požadavků, které vyžaduje legislativa potravin.
Řešila jsem také další oblasti, jako je kalkulace výrobků, jaký primární a sekundární obal vybrat pro výrobek, označování výrobků, EAN kódy, a další.
Život nám do cesty přináší spoustu příležitostí, jen je musíte chytit a začít konat.